Tizenhatodik rész: az emberi tényezőről
Ajánlás: ezt a dolgozatot más csoportban egyszer már megosztottam. Itt még várt a sorára, de hirtelen aktuálissá vált. Láttam a jövőt. A médiákban -minden hazugság mellett- immár megjelentek azok a hírek, melyek komoly változásokat jeleznek az emberek háborúhoz való viszonyában. (Pedig még dinnye szüret van. Mi lesz itt ősszel) Figyeljünk ezekre. Amit olvashatunk, az már inflexiós pontok sorozata. Az emberekben zajló változások immár a médiákban is megjelentek. Ez már nem lehet nem észrevenni. Csak azok a hülye politikusok mantráznak a régi módon, akiknél gondok vannak az észbeli kompetenciáikban.
Akárhol kezdjük a vizsgálatot, mindig oda jutunk, hogy ami Ukrajnában zajlik, az egy proxi háború, amit a nyugat folytat OO, és az új világrend ellen, ahol Kína játssza a vezető szerepet.
Amerika elpazarolta erkölcsét és erőforrásait. Demokrácia exportjával durván beavatkozott számos ország életébe. Mondvacsinált háborúkat kezdeményezett, és lassan maga ellen hangolta a világ nagy részét. Sőt, ha érdekei úgy kívánták, aljas módon cserben hagyta szövetségeseit. Igen. A világ nagyobb része, és az érintett országok nemzeti kultúrája elutasította a liberális Amerika beavatkozását. Ugyanis a nemzeti kultúra, mint az adott országok „személyisége” létezik, amit nem lehet erőszakos módon megváltoztatni, mert a közös sorsot viselő emberek magatartásszabályait tartalmazza. A háború is emberekről szól. Itt most a LIBERÁLIS POLITIKAI KULTÚRA harcát látjuk az egész világgal szemben.
Az emberi tényező sok szempontból megkerülhetetlen. A háborút, - de bármi mást - kell, aki támogatja, elviseli terheit, és szükség van katonákra is. A gyűlölet keltése is ide tartozik. (Ennyit a kereszténységről.) Ha politika úgy akarja, akkor a médián keresztül formálható. Szinte bármihez kialakítható a támogató, vagy ellenséges attitűd. Szakmai probléma. Mintha mosóport reklámoznának. Jobb helyeken ezt a feladatot a SPECIÁLIS PROPAGANDA szakemberei végzik. (a hírek szerint angolok támogatják Ukrajnát a spec-propban)
Az emberi tényezők közül most csak az attitűdöket, az időtényezőt, a közelséget és az érintettséget vizsgálom, az érintettek, és az outsiderek szempontjából. Itt ott érintve a politikusokat, akiket most „társadalomidegen” elemként értelmezek (mert nem háborúskodásra kaptak felhatalmazást a választásokkor) Az emberi tényező önálló tudományok vizsgálati eleme. Pszichológia, szociológia, szociálpszichológia, military leadership, vezetéstudomány, hadtudomány, politikatudomány. Könyvtárakat lehetne írni róla.
Az attitűdöknek van egy értelmi, és egy érzelmi összetevője. Abszolút természetes, hogy mindenki alapból elutasítja a háborút. Mert szembe megy minden alapvető erkölcsi értékkel. Ez látszik a háborúról szóló kommenteken. Ha ezt összevetjük érintettséggel, azonnal megváltozik a képlet. Más az oroszoké és más Ukrajnáé. Különbözik a biztonságérzetük meghatározottsága. Racionalitásuk, és az értelmi összetevőik alapján is. Ukrajna az EU-tól remél valamit, ami sérti az oroszok biztonságérzetét, az oroszok viszont csak magukban bízhatnak. Más lesz a következmény, de az biztos, hogy felborítja az európai biztonsági rendszerek egészét is. Tekintsük át az attitűdök változását.
- Az oroszok elfogadják ezt a háborút, mert saját véreik, és hazájuk védelmét látják benne. Putyin népszerűségé az egekben van. (80% körüli) Erősíti a hitüket, hogy minden nap konstatálhatják: nő az elfoglalt területek nagysága, és pusztulnak a nácik. Évezredes történelmük harcai beépültek a kultúrájukba. A két véglet mellett – az egyik totális háborút akar, a másik azonnali békét, - a többség elfogadja a jelenlegi fegyveres küzdelmet. Mivel minden orosz médiát bezártak az EU-ban, sok információnk nincs róluk.
- Ukrajna háborús attitűdjeiben megosztott. A nacionalisták, és Zelenszkij végletekig elszántak. A katonák háborús attitűdjei gyengülnek. A hadsereg elveszítette a legjobban kiképzett és legelszántabb ezredeit. Ők tudják, hogy „Z” propagandájával szemben a fronton óriásiak a veszteségek, és a logisztika is sérült. Mariupolnál kettő, és Donbaszban is a végét járja néhány alakulat. A külföldi támogatás ekkora fronton jelképes. Mivel a telekommunikáció működik, létrejött egy második információs tér. Ezzel szemben Z tehetetlen. A kérdés az, hogy mikor kezdődik az összeomlás és mert vezérkar tisztában van a helyzettel, szembe is fordulhatnak a kormánnyal. Ebben akadályt jelent a még hadra fogható nacionalisták aránya.
- Ukrajnában a lakosság szenved. A belső migráció leterheli az egész társadalmat. Minden háborús propaganda ellenére a civil lakosság emberi tényezője instabil, és folyamatosan romló. Európára rászakadt a mennyezet az ukrán menekültek ellátásában. Egyrész óriási teher a mindenoldalú gondoskodás, ellátás, másrészt növekszik a feszültség a befogadók, és a menekültek között. Számos befogadó családnak jelentősen megnőtek a kiadásai, és megjelent a két kultúra közötti konfliktusmezőm is. Ez sem fog csökkenni. Európában is nő a hiány.
- Az ukrán gazdaság gyakorlatilag összeomlott. Óriási veszteségek érték az élelmiszeripart, a szolgáltatásokat, üzemanyag ellátást, és a hadiipart. Véges a lehetőség a lakosság ellátására. Ez már ma is elégedetlenségi mozgalmat indíthat el
- A liberális világ, és az EU jelenleg eltökélt az ukrán nacionalisták támogatásában. Gyakorlatilag minden selejtezésre ítélt technikájuktól megszabadultak. Számos orosz felderítő követi nyomon ezek mozgást, és a célok kijelölésének van egy logikája. A legkorszerűbbek elsődleges célok. Ez sem volt képes megfordítani az orosz tűzhenger előrehaladását.
- Európa lakossága csak a menekültek kapcsán találkozott a háború problémájával, amiben a média agymosás szerűen támogatja. Egyoldalúan. Az idő múlásával a szolidaritás gyengülése értékelhető folyamattá vált, mert a filantróp támogatók érintetté váltak. Megjelent az infláció, látható és érezhető a szankciós politika hátránya, az energia, és más nyersanyagok hiánya egész iparágak bedőlése várható.
- Szűkült a piac is. Ahogy ezek hatása túlnövi az ingerküszöbjüket, elégedetlenségi hullámot indít el, ami létében veszélyeztetheti a regnáns politikai elitet. Változtatniuk kell, vagy mennek a szemétbe. A választások ilyen körülmények között új politikai erők megjelenését és új irányvonalak kijelölését vonják maguk után. Erősebb lesz egy pragmatikus O-EU kapcsolat, mint az ukrán érdekek védelme.
A fenti jellemzők miatt is ébredő módon éreztetni fogja a hatását az időtényező. Változni fog a közvélemény, és a hangulat. Akik ezt a háborút megtervezték, számoltak ennek a hatásával. Másként mondva, lassan életünk részeként fogadjuk el minden borzalmával együtt. Érzéketlenek leszünk. Minden hír csak növeli az ellenérzetet a háborúval szemben, és megerősödnek: a nácik ezek típusú értékelések. Ez közvélemény, és közhangulat formájában jelenik meg.
Amerikai kutatások szerint az ukrán lakosság mintegy 60%-a Zelenszkijt hibáztatja a kialakult helyzetért. Hasonlóan látják Putyin felelősségét is. Zelenszkijre vonatkozóan elgondolkoztató adat. Lesz ez rosszabb is.
Az időtényezőnek lehet, és lesz egy sajátos következménye. Ez magából a harc logikájából is fakad. A nagyvárosok bekerítése egyrészt lassan halad, vagy el is maradt. Lehetőséget adva arra, hogy a civilek elhagyják a hadműveleti területet, ami növelte a belső migrációt. Ezzel nő a lakosság érintettsége. Ez egy különleges érzelem, mert az egyének köznapi spiritualitást érinti. Mondhatjuk azt is, hogy alapvető szükségleteiket. Ezek is kielégítetlenek. A szétszakadása mellet, elveszítik szeretteiket. Főleg a családfenntartókat, a férfiakat.
Az érintettség az Eu-ban is érezhetővé válik. Mivel ez elsősorban rossz érzésekből, averzióból fakad, az ukránokat fogják hibáztatni, mert a közelség is ezt adja. Közben kiderül majd a filantrópok, és a vér-liberálisok számára is, hogy Ukrajna támogatása kontraproduktív folyamatokat eredményezett. Visszafelé sülnek el az oroszok elleni embargós lépések. Lehet, hogy az oroszokat ez jobban érinti, de ők elfogadják, mert volt már ilyen a közelmúlt történetében is, és mindig pozitívan jöttek ki belőlük.
Az Ukrajnát támogató EU-s politikusok nem lesznek képesek kezelni az inflációt. Az az OO-ból és Ukrajnából származó alapanyagok hiánya miatt megnő a munkanélküliség, ami jelentősen rontja a politikusok jövőképét. Kezelhetetlenné válik a menekültek tömege, és ez sok pénzt is igényel. Megnő a menekültek, és az őslakosok közötti konfliktusok száma. Ahogy közeleg a tél, egyre inkább kiderül, hogy szükség van az orosz energiára. Mindez befolyásolni fogja a választói magatartást is. Európa gerince megroppan. Magyarország egyes uniós partnerei túlságosan is lelkesek voltak a Vlagyimir Putyinnal való harcra, amely válságba sodorja a kontinenst. Az ebből eredő gazdasági nyomás megsemmisíti a Kijev katonai támogatásának közvélemény általi támogatását.
A közüzemi költségárak, az energia, a politikai destabilizáció, a középosztály szenvedése mindennapi probléma lesz. Bármennyire távol lesz harcérintkezés vonala, növekvő közelségként fogják megélni, és valóságosnak gondolják, hogy országuk is belesodródik. Erre a média, és a mondvacsinált szakértők is rájátszanak.
Az orosz politikai és katonai stratégák pontosan látják, hogy támogatottságot csak a nemzetiségi területeken tudnak, elérni. Ez a határ menti néhány 100 km-es sávban és a tenger mentén lehetséges. Területszerző elgondolásaik ennek a határáig terjednek. Az ezen túl eső területek ukránnak számítanak, és megtartsuk szinte lehetetlen lenne. Rombolása viszont folyamatos. Az itt élők elégedettsége, morálja olyan mértékben fog a jelenlegi vezetők ellen fordulni, hogy új korszak kezdődhet Ukrajna életében. Erre nagyon nehéz bármilyen prognózist készíteni. Egy dolog biztos. Politikai, gazdasági, és mindenfajta kultúrájuk fényévekre van Európától. Ezen a téren inkább tartoznak Kelethez, mint nyugathoz. Annyi pénz meg a világon nincs, amely jól működő ország képét vetítenék elénk.
Minden más USA és EU-s hazugságsorozat. Olyan lelki támogatás, amilyet 1956-ban mi magunk is kaptunk.